החיסול במקסיקו סיטי – שלב השאלות הפתוחות

לפני שלושה שבועות נראה היה שישראל הפכה לסיפור גדול במקסיקו, או יותר נכון, עולם הפשע שלה הפך. חיסול שני הישראלים במקסיקו סיטי שעורר עניין רב בתקשורת הישראלית, יצר עיסוק רב גם בתקשורת המקסיקנית, אבל לא בגלל זהות הנרצחים, או כי אלימות זרה למקסיקו, בטח לא עם קרוב ל-36,000 רציחות ב-2018, אלא פשוט כי מקסיקו סיטי נחשבת לאי יחסי של ביטחון עם רף אלימות יחסית נמוך, כזה שטבח הדמים שמתחולל בשאר המדינה כמעט ולא נוגע לו. כשארוע כזה מתרחש בלב הבורגנות ומרכז השלטון זה סיפור תקשורתי. הדיווחים יצרו גל הסברים והשערות בנוגע למניע לרצח, מנקמה רומנטית ועד חיסול חשבונות פנימי, או כחיסול מוזמן מישראל. בסופו של דבר יצא הסבר חצי רשמי שתלה את הרצח בסכסוך של הישראלים עם הקרטל הגדול במקסיקו ה-CJNG "קרטל חליסקו הדור החדש".

למרות מבול הדיווחים בתקשורת, בארץ ובמקסיקו, נותרתי עם תהיות ותמיהות באשר לחיסול. החל מהמניע לחיסול, דרך צורת החיסול  ומיקומו ועד להסברים לעיסקי הישראלים במקסיקו. התהיות הללו מעלות אצלי ספקות לגבי הנרטיב המרכזי שמוצג בתקשורת – זה שמסביר את החיסול בנקמה, סגירת חשבונות מצד קרטל CJNG. למה אני לא ממהר לקנות את ההסבר הרווח ולמה יש לי בעיקר שאלות פתוחות סביב הסיפור? ההסבר להלן.

נתחיל בצורת החיסול. לפי הדיווחים ההתנקשות התחילה בירי מחוץ למסעדה עצמה לשם הסחת דעת. זה קצת מוזר. הקרטלים במקסיקו, בטח CJNG, מאמנים את "הסיקריוס" המתנקשים שלהם לרמה כמעט צבאית וכשאלו מתנקשים, הם לרוב משתמשים בעוצמת אש רבה ובטח לא שולחים מישהי שנראית כמו חלטורה של מתנקש. מעבר לזה, לא ברור לי למה צריך לייצר סתם הסחה בחוץ שעלולה לעורר דריכות ותגובת הגנה אצל המטרות (הישראלים). החיסול אמור להיות חשאי ובהפתעה וזה פשוט לא מסתדר. יש פה משהו מוזר שלא מתאים לדפוס פעולה של קרטל.

שאלה פתוחה שנייה ויותר משמעותית היא, למה היה צריך לפתות את הישראלים להגיע למסעדת יוקרה בקניון מסחרי/מרכז אומנות בלב מקסיקו סיטי? הקרטלים לא פועלים בגחמה בחיסולים. לרוב יש מי שאוספים את המידע, כמו בגוף צבאי, והסיקריוס מגיעים רק כדי לבצע את החיסול. אם סביר שאספו מידע על הישראלים וידעו איפה הם ורצו למשוך אותם כדי לחסל אותם, למה לבצע זאת במסעדת יוקרה בלב במקסיקו סיטי ועוד במתאר חיסול שהוא פתח לתקלות? מוזר. למה לא פשוט לחטוף אותם ולהעלים אותם? זו פרקטיקה, עצובה, אך נפוצה מאוד של הקרטלים ויותר הגיונית. בנוסף אם באמת היה סכסוך כספי, או חשד שהישראלים נקטו בהונאה, סביר להניח שראשי הקרטל, או לפחות ממונה "פלאזה" (מרחב) מקומי היה מורה לחקור אותם. על רקע שכזה אין לטעמי שום סיבה הגיונית לקרטל כמו CJNG לבצע את החיסול במתכונת שהייתה.

אנקדוטה מוזרה נוספת בסיפור שמעלה תהיות, הוא הסכום המגוחך שהמתנקשת קיבלה לטענתה עבור החיסול. זה מעלה תהיות לא רק אצלי, אלא גם בקרב מומחי ביטחון במקסיקו שלא מבינים את ההיגיון לבצע רצח כה מורכב עם סיכוי היתפסות כה גבוהים, עבור מחיר כה עלוב. התהיה הזו מתחברת אצלי לאופי הפעולה של הקרטלים ולרמת "המקצועיות" של הסיקריוס. למה לקרטל כמו CJNG שטובע בכסף ובכוח אדם מיומן לגייס לחיסול כל כך מורכב בלב בירת המדינה מה שנראה כמו מתנקשת חלטורה. תסתכלו רגע בתמונות – זו יחידה של CJNG וזו המנקשת שנתפסה. עושה שכל למישהו?

 

 

 

יתכן וההסבר הוא ששני הישראלים פשוט לא היו שווים מאמץ מעבר ללשלוח מתנקשת חובבנית. מנגד, זה גם לא מתיישר עם המאמץ להנדס תחבולה שכזו רק כדי לחסל שני ישראלים. החיסול הזה פשוט נראה כמהלך מיותר עבור הקרטל. הישראלים הם זרים, אין להם את מארג הקשרים העמוק וההגנה שיש לחברי קרטלים אחרים, המאבטח שלכאורה סוטחי שכר לעצמו, לפי התקשורת, הוא פונקציה חסרת משמעות כשלקרטל יחידות פרה-מיליטריות שלמות. לכל היותר, שני הישראלים היו אנשי קשר, מתווכים, דגי רקק במובנים של מפת הפשיעה במקסיקו. הבכיר היחיד באיזה שהוא קרטל מקסיקני שהם היו עמו בקשר, לכאורה ב-2003, הוא אדגר וולדז "לה-בארבי" שבעצמו הוסגר לארה"ב כבר ב-2010.

הסברים נוספים שהיו אמורים להיות "טבעיים" כמניע לחיסול, לא הגיוניים בעיניי. למשל, טיעון שהחיסול היה לשם הרתעה הוא לא הגיוני. את מי להרתיע? כאמור, הישראלים לא עמדו בראש שום ארגון במקסיקו, אין להם סיקריוס משלהם, אין להם מערך ארגוני במקסיקו, הם לא שולטים בשום פלאזה. למעשה סוטחי הוסגר לישראל ב-2005 וחזר למקסיקו רק בשנה שעברה, כלומר הוא כלל לא היה במקסיקו בתקופה הקריטית בה התעצמה והשתנתה מלחמת הסמים במקסיקו. גם אם היו לו אי אילו קשרים רנדומליים שם בתחילת המילניום, הרי שמפת הקרטלים במקסיקו השתנתה משמעותית מאז. בשורה התחתונה – עבור הקרטלים הם היו סתם שני גרינגוס שאיתם היה אפשר לעשות עסקים בסדר גודל זניח. לא משהו שמצדיק החלטה לבצע חיסול בסיכון כזה ובפרופיל גבוה שכזה.

הסבר אחר שהושמע בתקשורת ושאני לא נוטה לקבל, היא הטענה שצמד הישראלים היו אמורים לספק נשק לקרטל ובזה הם עסקו שם לכאורה. לטעמי זו טענה שנשמעת מוזרה. מבלי לפגוע בכבוד גאוות סוחרי הנשק הישראלים, הם דגי רקק זניחים וחסרי משמעות במקסיקו, אם בכלל עסקו בכך. רוב הנשק שמגיע לקרטלים מגיע מארה"ב. אין לישראלים שום יתרון בשוק סחר הנשק למקסיקו. בניגוד לסמים, נשק הוא סחורה עתירת נפח שקשה להבריח דרך נמלים רשמיים, בטח בכמויות גדולות, ולכן עלות הברחת נשק היא גדולה ורווית סיכון. למה לקרטל כמו CJNG לקנות נשק משני ישראלים, מפוקפקים ככל שיהיו, כשיש להם מאות "רוכשי קש" בארה"ב שמספקים להם כל מה שנדרש, או כשמאגרים של נשק זמין וזול מצויים במחסני צבא מקסיקו וגווטמאלה במרחק פריצה קלה. בקיצור, טענת סחר הנשק לא מסתדרת לי.

אחרי שהסברים אלו ירדו, אני עדיין תמהה. מדוע קרטל כמו CJNG צריך לבצע חיסול כל כך מורכב בלב אזור שהוא לא הטריטוריה הטבעית שלהם, מחוץ למרחב השליטה ובפרופיל כל כך גבוה, כשברור שימשוך סערה ציבורית ויביך את השלטונות? נכון, המחסלת שנתפסה טענה שנשלחה על ידי CJNG, אז מה? כיום במקסיקו בערך כל אלימות מיוחסת לקרטל הזה. למה? כי זה הקרטל העולה והמאיים ביותר כרגע (עד שיחלישו אותם ויעלה אחר) ועבור הממשלה המקסיקנית לתלות בהם כל אלימות היא דרך נוחה לא להתאמץ יותר מדי עם החקירה.

מה שמוסיף לתהיות, הוא סרטון חדש שיצא ובו פונה ראש הקרטל נמסיו "אל מאנצ'ו" אוסגוארה לנשיא לופז אוברדור ולתושבי מקסיקו ומכחיש מעורבות באלימות האחרונה במספר אזורים במדינה, בכלל זה במקסיקו סיטי. "אל מאנצ'ו" מציב הסבר מתחרה לארועי האלימות השונים ותולה זאת בקונספירציה מצד מספר מושל חליסקו שחבר לקרטל יריב. כמובן שזה לא מבטל את האפשרות ש-CJNG, ביצעו את החיסול, אבל עצם פרסום הסרטון ועצם כך ש"אל-מאנצ'ו" עצמו מדבר בו (ארוע נדיר) מעלה תהיות, כי זה קצת כמו שאבו-באכר אל-באגדדי יצא עם סרטון שיסביר את פעולות דאע"ש.

אז מה האופציות הסבירות כהסבר לחיסול? האחת, שאומנם פחות ראלית בעיניי אך קיימת, היא שמישהו, אולי מישראל, ייחס לצמד האשמה שהם המקור להלשנה שהביאה לתפיסת הברחת סמים ממקסיקו לארץ, כנראה קוקאין. "האשמה" כזו יתכן וגרמה לקרטלים לרצות ולסגור עמם חשבון. אבל אפילו הסבר שכזה פחות סביר בעיניי. פרט לשאלות שהעלתי מעלה, ככל שידוע לי, הקרטלים לא מבריחים ישירות לישראל והקוקאין מגיע דרך גורמי קשר שמתווכים את השינוע שלו והוא עובר מספר ידיים בדרך. לכן לקרטלים לא אכפת אם החומר נתפס בארץ, או בדרך אליה, את שלהם הם כבר קיבלו. גם אם יש אמת בטענה שכזו, אני שוב תוהה, למה לחסל כך? מתנקשי הקרטל פשוט יכלו לעצור ליד רכב הישראלים באיזו צומת נידחת, להמטיר ברד כדורים כמו שהם עושים במאות חיסולים ולסגור עניין. למה במסעדת יוקרה בלב הבירה באזור מבוסס ולהשתמש באשת הסחה ומחסלת מוקיונית בפאה.

בסוף, ככל שאני חושב על זה, האינטואיציה שלי מחזירה אותי לחיסול מוזמן מישראל. לרשויות במקסיקו יותר קל לתלות את החיסול בסכסוך קרטלים. זה המוצא הקל והנוח. עם הסבר כזה משטרת ישראל פטורה ממאמץ חקירה רציני ואולי היא גם מעדיפה שהסיפור הזה יגמר ככה, בהסבר כזה ורצוי שלא יתגלה אחרת. שכן המשמעות של חיסול מוזמן מהארץ היא, שפה מישהו יצטרך לשלם מחיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.