גאופוליטיקה אמריקאית בעידן טראמפ – חלק ז'

לאחר שבחלק השישי סקרתי את ההשפעות האפשריות של מדיניות החוץ הטרמפיאנית על אמריקה הלטינית ודרום מזרח אסיה, חלק אחרון זה בסדרה מציג תמצית הערכות אפשריות שגבשתי אז, בדצמבר 2016, לגבי ההשפעה של מדיניות חוץ זו גם על חלקים אחרים בעולם. נכון לעכשיו, עם הבגידה בכורדים בסוריה ושחיקה גוברת של אמינות ארה"ב בקרב בנות בריתה, נדמה לי שלפחות חלקן של ההערכות שלי מאז מתאמת אף יותר. הנה ההערכות שעלו אז:

מסקנות והשפעות אפשריות של מדיניות טראמפ לאזורים אחרים בעולם

גם במזרח התיכון ובאירופה עשוי לפעול אותו רציונל שהוצג עד כה – ההתנהלות של טראמפ עשויה להוביל להרחבת הוואקום המנהיגותי בעולם, שיביא לתוצאות הפוכות מהמצופה, בעיקר על רקע האפשרות שטראמפ יחבור לרוסיה, יגיע עם פוטין להבנות ויפייס אותו, בתקווה שזה יעמוד לצדו מול סין. מה זה יכול ליצור? להלן מספר מחשבות כלליות:

חיזוק ומוטיבציה לג'יהאד העולמי – בסוריה למשל, הוא הצהיר שיתמקד במאבק בדאע"ש ולא יתמקד בהפלת אסד, ולכן יוכל לשתף עם הרוסים פעולה בנושא. משמעו זניחת המורדים המתונים, שבמצוקתם יפנו לארגונים קיצוניים כמו אל-קאעידה ודאע"ש. בכך הוא יחזק את הנרטיב הג'יהדיסטי לפיו "ארה"ב חברה לשיעים כדי לחסל את הסונים באזור" וגם בפועל יחזק את הציר האירני-סורי-רוסי. (הערה מדצמבר 2018: ובכן זה די קורה מול עיננו).

החלשת האמון והביטחון של בנות הברית הסוניות באזור – אל מול מהלך כזה, הוא יחליש עוד יותר את האמון של בנות ברית אזוריות בארה"ב (טורקיה, ערב הסעודית ירדן ועיראק). אלו יראו בנטישת המורדים המתונים בגידה באג'נדה שסוכם עליה תחת אובמה, אג'נדה שהייתה פשרה לחוסר הרצון האמריקאי למעורבות ישירה והעדפת תמיכה דרך ה-CIA. אם בנות ברית אלו ירגישו שהאמריקאים מפרים הסכמות, הם עלולים לנקוט בצעדים שהוחלט שלא לקדם עד כה, כמו העברת נשק נ"מ מתקדם למורדים. בנוסף, זה עשוי לאותת להם שכדי לשפר עסקה עם רוסיה, טראמפ מוכן להקריב אותן.

יצור שרשרת תגובה של טבח–הגירה–ערעור היציבות באירופה: טראמפ עשוי להכניע את עמדת המיקוח של המערב ובנות הברית הסוניות, אם עוד נותרה כזו, סביב שאלת עתיד סוריה, ולמעשה יאפשר את מימוש הרצון הרוסי לחיזוק אסד. (שוב הערה מדצמבר 2018: זה מה שקורה בפועל כעת!) התוצאה תהיה טבח שיעי-אעלווי גדול יותר בסונים בסוריה וגלי הגירה גדולים נוספים של פליטים לאירופה. הדבר יערער עוד יותר את היציבות החברתית באירופה ועשוי להעלות כוחות פוליטיים לאומנים פופוליסטיים מימין, שהם ברובם כוחות אנטי-איחוד אירופאי ואנטי נאט"ו. כוחות שהם פרו-פוטין.

חבירה לרוסיה? הסכמה, גם בשתיקה, לסיפוח קרים ולהמשך האגרסיביות הרוסית באוקראינה, תאותת לאירופה ולמדינות באזורים אחרים בעולם שארה"ב לא אמינה ולא מסוגלת לגבות את בנות בריתה. בנוסף, הסרת סנקציות וויתורים עשויים להתפרש אצל פוטין כפייסנות, יצדיקו עבורו את הנכונות לאגרסיביות נוספת (למשל בסוריה, מול גרוזיה או אוקראינה). לא ברור מה הרווח לארה"ב מהתנהלות כזאת, למעט אינטרסים נסתרים של טראמפ עצמו.

ביטול הסכם הגרעין עם אירן – ההצהרה הזו עומדת בסתירה לרצון של טראמפ ליחסים משופרים עם רוסיה. המהלך גם עשוי להשפיע על הניסיון שלו לעמוד מול סין. גם ללא עימות צבאי מידי מול אירן, שבירת הכללים שנקבעו ונסיגה מהסכם שהושג במסגרת רב צדדית, תבודד את ארה"ב. המעצמות הגדולות האחרות יראו בארה"ב כמי שהפרה הסכמה בין לאומית שהושגה במאמץ רב, ועשויות לראות עצמן משוחררות מהסכמות קודמות. השלכות ביטול הסכם הגרעין עם אירן חורגות ממסגרת ישראל והמזרח התיכון הקרוב לנו. מהלך כזה עשוי להחריף את חוסר היציבות במרכז אסיה. המדינות באזור חוששות לא פחות מהתעצמות גרעינית אירנית. יציבות במרכז אסיה היא אינטרס רוסי, שממילא הידקה את היחסים עם אירן, בעיקר על רקע המאבק בסוריה. כלומר מהלך לביטול ההסכם עם אירן, מכיל פגיעה אפשרית ביעדים שטראמפ בעצמו הציב לו כמטרה מול רוסיה. בנוסף, הסכם הגרעין והמצב בסוריה קשורים אחד בשני. אומנם פרוק ההסכם עשוי להיחשב אצל חלק מבנות הברית האזוריות, כנכונות אמריקאית לחזור להובלה אזורית, אבל זו נכונות שצריך לגבות במעשים ובעלויות יקרות. לכן אם עלי להמר, זה עץ שהוא ירד ממנו.

מה יתממש מכל אלו? מה יהיו ההשפעות בפועל ולאן העולם הולך עם טראמפ? אומרים שקללה סינית ידועה מברכת "שתחיו בזמנים מעניינים". דומה שהגענו אל זמנים שכאלו.

 

 

תגובה אחת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.