משחקי הכס – הגרסה הכשרה

ובכן, פרק חמש הלך חלף לו ולמען האמת לא מצאתי בעקבותיו מוזה רבה לכתיבה. זה היה פרק לראש, פחות לבטן. המון סצינות שנועדו לסגירת פערים וקידום עלילות ופחות סצנות של WOW… אז בוששתי בכתיבה, עד שבשישי האחרון, בעודי פוסע לשחייה השבועית שלי, נתקלתי בשער בית הכנסת הזה. זה פשוט הצחיק אותי כמה דמיון אפשר למצוא בין המון דברים בסדרה למקרא וזה גם קצת עורר בי את המוזה לכתוב על הפרק.

DHfOz1ZUAAEijzA

תחשבו על זה רגע. ראנלי בראת'יאון ולוראס טיירל, האוהבים והנעימים, כסוג של דוד ויהונתן? סארסיי לניסטר כאיזבל? מלכה זרה שלא מיועדת לכס, יורשת את המלך, רודפת אחר הנביאים והורגת בהם? אני מניח שאפשר למצוא עוד לא מעט אנלוגיות והשוואות. בכל מקרה, אם משחקי הכס, אז הנה הגרסה הכשרה לסמלי המשפחות. אגב, אשמח להסבר איך שער כזה בבית כנסת, שזה דבר די נפוץ, מתיישב עם האמירה "לא תעשה לך כל פסל או תמונה". מעניין לשמוע.

בתמונה, סטארק, לניסטר, בראת'יאון וסוג של טראגריאן וגרייגויי…

ונעבור להגיגים על הפרק.

אתחיל דווקא עם הסצנה הכה מתבקשת של המפגש בין ג'ון והדרקון. הסצנה התרחשה באופן שונה מששערתי, אבל בקו כללי דומה. דיאנריס אכן נחתה על גב דרוגו היישר אל מול ג'ון בחזרה מהקרב, אבל לא כדי לדרוש שיכרע ברך, ולא הייתה מריבת דרקונים כפי ששערתי. מה אנחנו כן מבינים מהסצנה? ובכן ראשית, שתאוריית הקשר התלפטי כנראה לא אמיתית. דרקונים פשוט חשים מי אויב ומי ידיד והייתה לנו תזכורת מוקדת על כך בעונה קודמת, כשטיריון שחרר אותם מהשלשלאות במרתף במירין. שנית, שג'ון מוצא בהם משהו קסום. יותר משהסצנה נועדה להעביר לדיאנריס מסר שיש משהו בג'ון מעבר לנראה לעין, היא נועדה להוות הכנה לעניין הגובר של ג'ון בדרקונים בעונה הבאה כנראה. הסצינה משדרת את המשיכה הבלתי מוסברת של ג'ון לדרקונים, באמצעות הצורך העז לגעת בדרוגו. אני מאמין שהמשיכה הבלתי מוסברת הזו תחזור ותופיע שוב בהמשך, כשג'ון עצמו יזכיר זאת. בתמצית, הסצנה חיזקה את הטענה שג'ון הוא טרגריאני ושיש בו כוחות מיוחדים, שמכשירים אותו להיות "הנסיך המובטח". זה בפני עצמו מחזק את הפרדוקס בשאלה – מי זכאי לכתר, הוא או דיאנריס.

חיזוק להנחות הללו אפשר למצוא גם בקו עלילה חשוב אחר, זה שמתרחש דווקא באולדטאון. האירועים באולדטאון ובעיקר השיחה של סאם וגילי, מחזקים את התאוריה שג'ון הוא הבן של רייגאר טרגריאן וליאנה סטארק, לרמה של אמת וודאית לטעמי. מעבר לכך שתי אנקדוטות מהמתרחש באולדטאון, משקפות הרבה יותר ממה שנראה במבט ראשון.

אנקדוטה ראשונה היא דווקא התמונה, בה סאם מחליט לעזוב את אולדטאון וגונב ספרים מהספרייה, ואז עוצר ומביט על אותו מתקן מכני מסטי מוזהב שתלוי בספריית המגדל ושגם תמיד מופיע בפתיח כל פרק. המתקן הוא שילוב מעגלים, חישוקים שמסמלים את משפחות המלוכה המרכזיות בווסטרוז, אבל אפשר להסתכל עליהם גם ככתרים ששלובים זה בזה מכורח יחסי נישואים, שבדיוק כמו בהיסטוריה במציאות, היו דרך לבסס יחסים פוליטיים ומדיניים בין שבטים ומדינות. למתקן כמה תפקידים סמליים: הוא מבטא את קשרי הדם והנישואים בין המשפחות ואת התנועה המתמדת של חיכוך ביניהן. בנוסף, המתקן מסמל את אותם גלגלים שדיאנריס מדברת עליהם כל הזמן, אותו גלגל שמסתובב ומועך את האדם הפשוט (היא ממש יוצאת קצת טראמפ כל פעם שהיא מזכירה את זה).

לכן האמירה עליה היא חוזרת כל פעם שהיא כובשת, או משחררת עיר, על כך "שמטרתה היא לשבור את השלשלאות ולשבור את הגלגל שמסתובב ורומס תחתיו את האנשים הפשוטים" הטענה הזו מקבלת חיזוק מהתמונה בה סאם מתבונן במתקן, אחרי שמוקדם יותר בפרק דיאנריס שורפת את אביו ואחיו, רנדל ודיקון טארלי, ולכאורה "מסיימת את שושלת טארלי" (לא באמת, הרי יש את סאם). הסצנה הזו שבה היא שוב שורפת אנשים מדגישה את הבעיה של דיאנריס בדרך לשלטון: למעט היועצים והצבא השכיר שלה, היא לא זוכה לאהדת העם וללגיטימציה שלטונית. היא משתמשת בטרור של הדרקונים כדי להשיג את השלטון. אנשים "מכופפים את הברך" בפניה מפחד, פחות מאמונה בלגיטמיות שלה לשלוט. במובן הזה היא נעה לאותו כיוון של שליט אכזר ורודני "מקיאווליאני" שדברתי עליו בפוסט הקודם. בשם תאוות השלטון היא נעשית יותר ויותר סרסיי לניסטר, או דומה לאביה המלך המטורף. לכן לא סתם מובלט בסצנה הזו הנאום של רנדל טארלי – הוא נועד להדגיש את בעיית חוסר הלגיטימציה של דיאנריס. הוא מדגיש שהיא זרה ושאיש ביבשת לא מכיר בה כשליט ראוי.

זה שוב מחדד את הפרדוקס בשאלה – מי הוא היורש הראוי. כך גם שוב עולה שאלת היחסים עם ג'ון סנואו, ומה יקרה כשיתגלה שהוא הבן של רייגאר טרגריאן. בניגוד לדיאנריס, ג'ון זוכה לאמון העם על בסיס לגיטימציה ממשית. הוא קנה את לבבות העם באמונה ולא בפחד. גם הסצנה הזו וגם המתרחש באולדטאון כשסאם מביט במתקן המכני, מחזקים את השאלה שתעמוד במרכז בעונה הבאה כנראה, לצד המאבק במהלכים הלבנים – מי הוא זה שבאמת יכול לשבור את המעגל שמסמל אותו מתקן המסטי במגדל באולדטאון?

התשובה לכך נעוצה לטעמי באנקדוטה שנייה מהמתרחש באולדטאון. אותו רמז בעובי בול עץ שאנחנו מקבלים בסצנה, בה גילי מספרת לסאם על ההיסטוריה של הממלכה ואת הסיפור על רייגאר שברח לדורן להפר את הנישואים שלו לאלייה מארטל. נשאלת כמובן השאלה, למה רייגאר צריך להפר נישואים? התשובה היא כמובן, כדי להינשא לליאנה סטארק. הסצנה הזו מתקשרת לטעמי עם תמונת המתקן המסטי ולדבר נוסף שהוא יכול לסמל – הוא לא מסמל רק כתרים, אלא מסמל גם טבעות נישואים. המתקן הוא שילוב של טבעות נישואים שצריך לנתץ, או לאחד. יש פה בעצם אמירה שמי שיכול לאחד שוב את הטבעות/כתרים של משפחות הממלכה, הוא הנצר של מי ששבר אותן בעבר והביא לכל התסבוכת הזו – ג'ון סנואו כבן של רייגר טרגאירן וליאנה סטאר והיורש האמיתי הלגיטימי היחיד של הכס.

זה כמובן מציב לא מעט בעיות ביחסים העתידיים שלו עם דיאנריס, שמרגישה שהתחת שלה נורא קרוב לשבת על כס הברזל. לכן לדעתי זו גם תהפוך לסוגייה מרכזית בעונה הבאה, מרגע שיתגלה שג'ון הוא היורש של רייגאר. זה גם מעלה תהיות מעניינות אחרות שעוד לא הוסברו, כמו למה רייגאר היה צריך להגיע דווקא לדורן כדי לבטל את הנישואים? נכון שהוא נשוי לאלייה מארטל, אבל מדוע שבדורן יסכימו לזה ויוותרו בקלות על הסיכוי להיות מועמדים לנצר שמקושר לשושלת המלוכה? הגיוני היה שאם רייגאר הפר נישואים לנסיכה מדורן, הם דווקא היו חוברים לבראת'יאון וסטארק במרד נגד המלך המשוגע, מה שהם לא עשו.

לסיום, הנה משהו מעניין ועשוי היטב שמסביר את הרקע ההיסטורי סביב המרד במלך המשוגע ושהביא לכל התסבוכת הזו. עשוי היטב ומסביר הרבה. עד לפרק הבא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.