האם 2014 מביאה בשורה לשוק הקנאביס הרפואי בישראל?

שנה אזרחית טובה לקומץ קוראי הבלוג, המעטים אך הנאמנים. הפוסט הנוכחי מתחיל בשאלה שמוצגת בכותרת, אך אודה שאין לי עליה תשובה חד משמעית, אלא דווקא עוד שאלות להציג לכם. אולם מאחר ומדובר בחילופי השנה ובהתחלה חדשה, אני רוצה להאמין שהתשובות האפשריות לשאלות שאציג פה טומנות בחובן ניצנים של אופטימיות.

בהחלט אפשר לומר ש-2013 הייתה שנה סוערת למתרחש במדיניות הסמים העולמית ובעיקר בכל הנוגע למגמות ביחס לקנאביס. הלגליזציה באורווגוואי, בוושינגטון ובקולורדו, עוררה דיון עולמי סוער סביב המשך מדיניות האיסור. במקביל גם בישראל סער הדיון, כשבמוקד עמדה בעיקר שאלת הסדרת השימוש הרפואי בקנאביס לטיפול בחולים, עם שלל דיונים בכנסת, בתקשורת ובמדיה החברתית. לאחר שנים של גרירת רגליים וערפל סביב עמדת ממשלת ישראל ביחס לנושא, הצהירה שרת הבריאות גרמן שהממשלה מתווה הסדרה של התחום. למרות שביקרתי את ההתנהלותה ובעיקר את הטענות שלה בעבר, דומה שלפחות ביחס לקביעת הכללים, נע משרד הבריאות לכיוון המבהיר את עמדת הממשלה.

בתוך הדיון הזה עלו מספר טענות ביחס למדיניות ההתוויות ובעיקר ביחס לשאלה, מה תהיה הנגישות של חולים לקנאביס? עמדת משרד הבריאות הייתה כאמור, שכל מי שבאמת צריך קנאביס יקבל וכי הממשלה מרחיבה את ההתרים והרשיונות. אז האם אכן נראה עלייה בנגישות של חולים לקנאביס רפואי גם ב2014? משרד הבריאות טען שכן, המבקרים טענו מנגד שהמשרד מקשה ויקשה. לכן דומה שקשה להעריך מה באמת יקרה בעתיד וגם אני תהיתי עם עצמי לאן תוביל מדיניות ההסדרה שמגבש משרד הבריאות. עד שנתקלתי אמש בנתונים הבאים והם שהניעו את הפוסט הזה.

ובכן, תוך כדי שיטוט בחיפוש אחר נתונים אחרים באתר ה-INCB מצאתי נתונים שמאוד הפתיעו אותי ביחס לתחזיות השימוש בקנאביס חוקי בישראל. אבל לפני שאפרט על כך, הסבר קצרצר לסבר את האוזן על מהות ה-INCB ולמה זה חשוב לענייננו. ה-INCB הוא הועד, הדירקטוריון (תרגמו כרצונכם) הבין לאומי המפקח על ישום משטר הפיקוח. הוא נוצר כתוצאה מאמנות האו"ם בנושא ומהווה למעשה גוף חצי שיפוטי שבוחן את ציות המדינות לאמנות ואמור בתפקודו להסדיר גם את מערכת הפיקוח על סמים שונים. בניגוד לדעה הרווחת, סמים (בכלל זה קוקאין, הרואין וקנאביס) אינם אסורים באופן מוחלט, אלא מוגבלים בצורה נוקשה על ידי משטר הפיקוח רק לצרכים מדעיים ורפואיים. התוצאה בפועל הייתה איסור כמעט מוחלט על כל שימוש.

אולם חשוב מכך, ל-INCB גם פונקציה מעשית של דיווח ומעקב. אחת לשנה בהתאם לפרוטוקולים, כל מדינה אמורה למסור לארגון דיווחים סטטיסטיים על סמים שונים, כגון כמה יש לה במלאי וכמה היא מעריכה שתזדקק לגדל, לייצר, או לייבא בשנה הקרובה. בהתאם לדיווחים אלו הארגון מפרסם הערכה שנתית של הצריכה העולמית הלגיטימית. כאן גם מתחילה העלילה שלנו להיות מעניינת. שכן תוך כדי השיטוט שלי מצאתי שני נתונים, העשויים לרמוז במשהו על המגמות של הממשלה בישראל ביחס לשוק הקנאביס הרפואי ב-2014.

לפי דוחות ה-INCB ממשלת ישראל הצהירה/דיווחה על כך, שבשנת 2014 היא תזדקק ל4.2 מליון גרם קנאביס לצרכי רפואה או מדע. או 4,200 קילו מריחואנה לשנה בקיצור. נשמע הרבה מעט? ובכן בדוח של 2013 ה-INCB טוען שממשלת ישראל דיווחה שהערכת הצרכים שלה עומדת על 1,830 גרם. כן…קילו שמונה מאות ושלושים גרם מריחואנה לכלל הצרכים הלגיטימיים שלה ב2013. לכאורה עליה דרמטית של מאות אלפי אחוזים. האם ממשלת ישראל מגיעה סוף סוף להבנה והכרה בצרכים הרפואיים של שוק הקנאביס שלה?

כנראה שכן. אי אפשר להתעלם מכך שהדיווח הנוכחי בהחלט מעיד על שינוי חשיבה והתייחסות מצד הממשלה על המקום של קנאביס בחברה הישראלית, לפחות ביחס לצרכים רפואיים ומדעיים. אבל האם זה אומר שהערכה זו סבירה ובעיקר האם היא מעידה על נכונות של הממשלה להרחיב את הנגישות לקנאביס רפואי לחולים? כאן אני קצת יותר סקפטי. מדוע?

נתחיל רגע בהשוואה בין לאומית קצרה. קנדה שבה יש תוכנית קנאביס רפואי מפותחת ושאוכלוסייתה מונה כ-34.5 מליון איש הצהירה גם ב-2013 וגם ב-2014, על הערכת צרכים של כ-44 מליון גרם קנאביס. כלומר פי 11 לערך מישראל לאוכלוסיה שהיא פי 4 וקצת. על כן בהנחה וישראל לא שונה משמעותית מבחינה רפואית מקנדה ואנשים חולים באותן מחלות, אז עם כל הפערים בין מערכות הבריאות לכאן ולכאן, עדיין קשה להסביר פער יחסי שכזה בצרכים. או בקצרה ובחישוב גס, בעוד קנדה מחשבת בערך 1.275 גרם קנאביס רפואי לתושב, ישראל מחשבת 0.525 לתושב. הגיוני?

נקודה שנייה נוגעת לעצם כך שמדובר על הערכה לכלל הצרכים. כלומר גם לצרכי מדע וניסויים. לכן לצורך הדיון אם נוריד 10% מהכמות לטובת המדע, משמעו שכמות הצרכים הרפואיים בישראל אף יורדת יותר ב-2014. אבל מה זה אומר פרקטית? כמה אנשים יוכלו לקבל קנאביס רפואי על פי הערכות אלו? כדי להעריך זאת, צריך לקבל תשובה על הכמות החודשית המאושרת לחולה צורך קנאביס רפואי. לא ממש מצאתי משהו רשמי על המינונים המאושרים מטעם משרד הבריאות, אבל כן הגעתי לדיווח הזה של שלומי סנדק, על השינויים במגמות המינון של קנאביס רפואי שמאשר משרד הבריאות.

לפי הדיווח הזה ובהנחה והוא נכון, הכמות המאושרת כיום היא כ-20 גרם לחולה לחודש, או 240 גרם לשנה. גם אם נניח ויש כאן טעות ונניח שחולה צורך 3 ג'וינטים ביום (המינון היומי נורא מושפע מתכולת הTHC) וגו'ינט מונה לערך גרם, הרי מדובר על 3 גרם ליום, או כ-90 גרם לחודש, או קצת מעל קילו קנאביס לחולה לשנה במינונים הגבוהים.

כאן מתחיל משחק מתמטי שכל אחד יכול לגזור ממנו משמעויות שונות. אם ישראל מצהירה על 4,200 קילו לשנה (ובהנחה והכמות כולה מיועדת רק לצרכים רפואיים) אזי במינון הגבוה מעריכה הממשלה, כי תחלק קנאביס ל4,200 חולים. החישוב הזה לא הגיוני, שכן כבר כיום מדבר משרד הבריאות על 14,000 היתרים. מנגד, אם נחשב לפי הטווח התחתון של המינון, היינו 20 גרם לחודש, הרי שמדינת ישראל מעריכה ששוק הקנאביס הרפואי ב-2014 יעמוד על כ-17.5 אלף חולים. לכאורה עליה משמעותית בשנה הקרובה. אבל שוב…כנראה שלא. אם נחשב לצורך הדיון 10% לניסויים מדעיים, נגיע להבנה שמה שיש זה מה שיהיה והממשלה לא מתכננת את הרחבת ההיתרים ב-2014. כל זה לפני שדנו בשאלה האם 20 גרם לחודש הם אכן חישוב ראלי.

אך שלא תפול רוחכם. צריך לזכור שהערכה היא רק הערכה וככזו היא תהיה נתונה להתפתחויות בשטח. יתרה מכך, מספיק להסתכל על כך שב-2013 ישראל הצהירה לכאורה על 1.8 קילו של קנאביס לצרכיה הלגיטימיים ולתהות עד כמה ממשלת ישראל מאמינה לעצמה בדיווחים שהיא מעבירה לאו"ם. נקודה חשובה נוספת שעשויה לשים דברים בפרופורציה, היא נקודת הזמן. ה-INCB פרסם את הדוחות בתחילת דצמבר, מה שאומר שאת הדוחות מהמדינות הוא קיבל סביר להניח באמצע השנה, באזור הקיץ, כששאלת ההסדרה בישראל עמדה תחת דיון ומחלוקת ציבורית. לכן בהחלט יתכן והערכת הצרכים שנמסרה הייתה לא ראלית. למה זה חשוב?

כי כדי להבין לאן באמת מכוונת ממשלת ישראל את שוק הקנאביס הרפואי ב-2014, צריך לשאול שאלות על הדוחות המקוריים שהעבירה הממשלה ולתהות מה הניע אותם. צריך לשאול כיצד נקבע הכמות הזו, כמה ממנה מיועד לשוק הרפואי וכמה למדע וניסויים? מהדוחות המקוריים שמסרה ישראל אולי נוכל להתחיל ולמצוא תשובות. הבעיה היא שכמו במקרים אחרים ממשלת ישראל לא אוהבת לגלות מידע לציבור. אחרת הייתי שמח לקרוא בעצמי את דוחות המקור ולהסיק מהם מסקנות ולבוא לספר לכם…

אז אם אתם רוצים תשובות, נראה לי שהדבר הנכון ביותר הוא שמישהו יפנה לממשלה את השאלות ואת התהיות שעלו בפוסט הזה. מעניין אתכם לקבל תשובות? חשוב לכם? שלחו את הפוסט לח"כ נמרצים שיעלו שאילתות לממשלה, או לעיתונאים החביבים עליכם שיתהו אודות התשובות מול שרת הבריאות. אולי אז נדע מה מתכננת הממשלה לחולים הנזקקים לקנאביס ב-2014.

ובעיקר שתהיה לכם שנה אזרחית טובה ואופטימית, נטולת כאב ובעיות בריאותיות.

4 תגובות

  • מבחינה בינ"ל אין משמעות. ישראל מחוייבת לדווח תחת האמנות ומעבר לכך זה לא אומר דבר. אבל מבחינה פנימית להבנת החישוב על בסיסו נעשה הדיווח יכולה להיות משמעות, בכמה הבטים:
   א. אם אכן נמסר דיווח (כי שוב, את הדוחות שהעבירה ישראל לא ראיתי) ניתן יהיה לדעת כמה חולים צופה משרד הבריאות שעשויים להזקק לקנאביס, מה המינונים הצפויי וכדומה)
   ב. אם נמסר דיווח, אבל אין מאחוריו שום חישוב או סטטיסטיקה, הרי זה עשוי להראות שאיןבאמת חישוב ותכנון, או לחלופין כוונות לבחון לעומק את היעילות של התחום לרווחת חולים.
   ג. אופציה אפשרית, אבל פחות ראלית בעיני, היא שישראל לא מסרה הערכה והINCB ערך ספקולציה משלו לצרכיה, שכן יש לו מנדט לבצע הערכה עצמאית לצרכי המדינות שלא מסרו סטטיסטיקה.

   בכל מקרה, לאחרונה בכנס שהייתי בו, ניסיתי לשאול את מנכ"ל משרד הבריאות מה הבסיס לחישוב, הוא טען שזה תוצר ש מינונים שונים וחוסר יכולת להעריך את התנודתיות בצריכה, שזו טענה לגטימית, אבל עדיין, אם יש נוסחאות חישוב והערכה, בחינה שלהן תעיד רבות על אופן ההסדרה.

   אהבתי

 1. האם יש גם דיווח שבדיעבד על הכמות שנצרכה בפועל ע"י מדינה? או שזה רק תחזית כללית שכזו?

  אהבתי

  • לא. הדו"ח הזה הוא הערכה צפויה קדימה. אבל תראה בדוח יש התייחסות לכך שזו הערכה לפני התאמה למלאים. כלומר יתכן ובדוחות שמעבירה המדינה יש התייחסות למלאים.
   לכן אם יש אפשרות לבחון את המלאים על טווח של זמן, אולי תוכל למצוא מה הייתה הצריכה בפועל. אם כי אני סקפטי, שכן אני חושב שעד לנקודת זמן זו, ישראל לא הייתה כנה עם עצמה (ועם הדיווחים שלה) ביחס לצריכה ולצרכים הממשיים שלה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.