הסדרה בחזרה לאפגניסטן

בחזרה לאפגניסטן

זהו הפרק הראשון בסדרת פרקים בבלוג ובפודקאסט שבה אני מבקש לקחת אתכם המאזינים "בחזרה לאפגניסטן". הפרק הראשון בסדרה צולל אל ההיסטוריה המורכבת שיש לאפגניסטן עם אופיום, החל מהמאה התשע-עשרה, שבה סחר באופיום היה כלי להתנגדות פוליטית כנגד הכיבוש הבריטי. ועד למקום המיוחד שתעשיית האופיום האפגנית קיבלה ביחסים של אפגניסטן עם המערב וארה"ב בפרט וכיצד יחסים אלו, תרמו לצמיחתה.

אופיום בחסות האל

הפרק השני בסדרה "בחזרה לאפגניסטן" צולל לתקופת השלטון הראשונה של הטאליבן בשנות התשעים ומספר על אתגרי השלטון והיחס הגמיש אידאולוגית-דתית שהפגין הטאליבן לתעשיית האופיום. הפרק מספר כיצד גם הטאליבן, כמו קודמיהם, השתמשו בתעשיית האופיום ככלי לדיפלומטיה מול הקהילה הבין לאומית ובמיוחד מול המערב וארה"ב, ומדוע האגדה שהטאליבן "חיסל" את האופיום באפגניסטן רחוקה מלהיות נכונה.

הרפתקאות הדוד סם בארץ הפרג

הפרק השלישי בסדרה "בחזרה לאפגניסטן" מספר על העשור הראשון של השהות האמריקאית באפגניסטן. הפרק מתאר כיצד עבר ממשל ג'ורג' בוש הבן, מאדישות יחסית לתעשיית האופיום לאובססיה לחסל אותה בכל כוח ודרך. זאת רק כדי לגלות שכל המאמצים להיאבק בה, לא רק שלא הצליחו, אלא בעיקר שיקעו את ארה"ב עמוק יותר בבוץ האפגני וגרוע מכך – עזרו לטאליבן לצבור כוח והשפעה ועזרו לו לחזור למאבק על שליטה במדינה.

סופת ברזל בשדות האופיום

הפרק הרביעי בסדרה "בחזרה לאפגניסטן" ממשיך את סיפור ההרפתקה האמריקאית באפגניסטן ומתאר את העשור השני לשהות בשדות האופיום. הפרק מספר כיצד גם אובמה וגם טראמפ ניסו, כל אחד בדרכו, לחסל את תעשיית האופיום האפגנית וכשלו. אובמה ניסה לחלץ את ארה"ב מאפגניסטן בעזרת הרבה כסף ותוכניות רווחה, וכשל. טראמפ, כמו טראמפ, הפציץ בקתות בוץ ואז הלך לעשות מו"מ עם הטאליבן. בסופו של כל זה, ארה"ב עזבה והטאליבן חזר ותעשיית האופיום שגשגה..

קטר האופיום האפגני

הפרק החמישי בסדרה "בחזרה לאפגניסטן" הוא הראשון מבין שלושה פרקים שעוסקים בצד הכלכלי של תעשיית האופיום והסמים האפגנית ובהשפעה שלה על החברה והפוליטיקה האפגנית. הפרק יספר מדוע הסתכלות על תעשיית האופיום האפגנית רק דרך נתונים כמו תל"ג הכנסות ורווחים, מציג תמונה חלקית ויצלול לעומק המציאות הכלכלית-חברתית שמאחורי התעשייה הזו.

אוצר האופיום של הטאליבן

הפרק השישי בסדרה "בחזרה לאפגניסטן" מתמקד בשאלה "כמה אתה מרוויח?" והפעם השאלה מופנית לטאליבן. הפרק מפרק את המיתוס בדבר העושר העצום שהרוויח הטאליבן מתעשיית האופיום, ומסביר מדוע המציאות, כרגיל, מורכבת ופחות נוצצת. הפרק מתאר כיצד שיקולים כלכליים היו חלק מהאסטרטגיה הצבאית של הארגון לאורך השנים, בדרכו להשתלט על אפגניסטן. הפרק מסביר מדוע לצד ההכנסות היחסית צנועות שגורף הטאליבן מתעשיית האופיום, זו מטילה עליו גם עלויות פוליטיות וחברתיות שהוא לא יכול להתעלם מהן.

דמעות האלוהים ברחובות קאבול

הפרק השביעי בסדרה "בחזרה לאפגניסטן" מתחיל בכלל בשכנה ממערב לה, אירן. הפרק מספר כיצד סנקציות הגרעין על אירן, חוללו "משק כנפי פרפר" שהצמיח בעשור האחרון תחום חדש בתעשיית הסמים האפגנית, תעשיית האפדרה וייצור המת'אמפטמין. הפרק צולל לסיפור המרתק של תעשיית הסמים הממריצים באפגניסטן ומראה כיצד יוזמה ונחישות הם מאפיינים אפגניים, שהולידו ענף כלכלי חדש שמשתווה בחשיבותו לתעשיית האופיום.

בחזרה לאופיום בחסות האל

הפרק השמיני של הסדרה "בחזרה לאפגניסטן" מסתכל על השנה הראשונה של שלטון הטאליבן, מאז השתלט על אפגניסטן בקיץ 2021. הפרק בוחן כיצד יחס הטאליבן לתעשיית הסמים האפגנית, משקף את הדילמות השלטוניות עמן מתמודד הארגון. החל מהדילמה הדתית של שלטון תאוקרטי-טוטליטרי שחי עם תעשיית סמים משגשגת, ועד לדילמות שמייצר לטאליבן המשקל המיוחד של תעשיית הסמים בחיים הפוליטיים, החברתיים והכלכליים של אפגניסטן. הפרק מנתח את המשמעויות של חרם הסמים עליו הכריז הטאליבן באפריל 2022, ואת ההשלכות של תרחיש, שבו תעשיית הסמים האפגנית תקרוס, עם כל ההשלכות של תרחיש כזה על שלטון הטאליבן, על היציבות הפוליטית באפגניסטן, ועל מצב הביטחון במרכז אסיה.

הגיאופוליטיקה של האופיום

הפרק התשיעי והאחרון בסדרה "בחזרה לאפגניסטן" מתאר את המציאות הגיאופוליטית במרכז אסיה, שנה לאחר היציאה האמריקאית מאפגניסטן. ומתאר כיצד "דיפלומטיית הסמים" של ארגון הטאליבן, משתלבת ביחסים שלו עם המעצמות ועם מדינות האזור, עתה שהוא שליט אפגניסטן. הפרק מספר כיצד ההצעה של הטאליבן "לחסל את תעשיית הסמים האפגנית" נתקלת במציאות, שבה שלל נושאים ואינטרסים הופכים חשובים יותר. החל מזכויות נשים, מאבק בטרור, ועד הגירה, כלכלה, מסחר ועוד, וכיצד בליל האינטרסים הזה בגיאופוליטיקה של מרכז אסיה, הופך את הניסיון של הטאליבן לרתום את "דיפלומטיית האופיום" במטרה לזכות בהכרה מדינית וסיוע כלכלי, למשימה מורכבת ומאתגרת. בחלק האחרון של הפרק תמצאו שני אפילוגים. הראשון…

להירשם

להרשמה לבלוג לקבלת עדכון על פוסטים חדשים ישירות למייל. מבטיח שלא לשלוח ספאם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.